İstanbul için beklenmedik kar yağışı açıklaması!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kentin pazartesi akşamından itibaren Sibirya kökenli soğuk havanın etkisine gireceğini, salı ve çarşamba günü de kar yağışının beklendiğini bildirmişti. ‘Sibirya kökenli soğuk hava’ medyaya ‘Sibirya soğukları’ biçiminde yansıtıldı.

Uzmanlar ne ciddi bir kar yağışından ne de sıfırın altına düşecek sıcaklıklardan söz ediyor. Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun doğusundaki kentlerimiz ve yüksek yerler hariç.

SICAKLIKLAR 10 DERECE DÜŞECEK

İstanbul başta olmak üzere batı kentlerimizde hava sıcaklıkları, salı günü 10 derece düşecek. Bu da 2-4 derece sıcaklık demek. İstanbul’da pazartesi akşamı yağışların karla karışık yağmur biçiminde başlayacağı belirtiliyor. 2 santimetreyi aşacak bir kar yağışı, şimdiki veriler ışığında beklenmiyor. Yüksek ilçelerin ince bir beyaz örtüyle kaplanabileceği belirtiliyor, kent merkezlerinde ise İstanbullular karı havada görebilecek. Lapa lapa bir kar yağışı olmayacak. İstanbul’un ekosisteminde kar yağışı büyür mü, uzmanlar bekleyip göreceğiz diyorlar. Kar yağışı Bursa, Edirne gibi çevre illerde daha belirgin bir beyaz örtü yapacak, kar, Bolu çevrelerinde 5-7 santimetreyi bulacak. Doğu Karadeniz’de, Artvin, Gümüşhane, Bayburt dolayları ile Doğu Anadolu’nun Van, Bitlis ve Hakkari illeri ciddi kar yağışı alacak, kar kalınlığının 25-30 santimetreyi bulması bekleniyor.

İTÜ Öğretim Üyesi, Meteoroloji Mühendisi Dr. Deniz Demirhan, önümüzdeki hafta beklenen karla ilgili konuştu.

PAZARTESİ AKŞAMI 5 DERECENİN ALTINA İNECEK

Önümüzdeki haftadan itibaren ciddi bir kar yağışı bekliyor musunuz siz?

Bugünden çok net değil. Daha iki gün öncesine kadar İstanbul’da kar yağışının salı günü başlamasını bekliyorduk. Pazartesi gece başlayacağı belli oldu. Her an değişebilir, pazara da kayabilir, salıya, çarşambaya da. Pazartesi günü akşam saatlerinde, sıcaklığın 5 derecenin altına inmesi bekleniyor. Rüzgâr da saatte 30 kilometre, kuvveti bir rüzgâr. Bu durum salı günü boyunca ve çarşamba sabahı saat 3’e, 4’e kadar devam ediyor. Kar ihtimali var ama yüksek kesimlerde olabilir. Yer seviyesinde sıcaklık, gece saatlerinde 2 dereceye kadar düşebilir, daha altına düşme ihtimali pek yok.

‘AYLIK TAHMİNLERE İNANMAYIN’

Anadolu’da ‘Sibirya soğukları’ beklenebilir mi?

Bu ifadeyi bir meteoroloji mühendisinin söylememiş olma ihtimali çok yüksek. Bugün (dün) zaten Doğu Anadolu bölgesinde kar bekleniyor. Cumartesi günü Trakya hariç hiçbir bölgede yağış yok. Pazar günü batı bölgelerde yeniden yağış var. Salı günü İstanbul için kar ihtimali var. Aynı gün Marmara’nın güneydoğusunda, Doğu Anadolu’nun doğusunda kar bekleniyor. Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya, Bilecik, Balıkesir, Bursa, Sakarya, Kocaeli, Yalova, istanbul, Tekirdağ, bu bölgelerde kar bekleniyor. Ama karla karışık yağmur aslında, çok ciddi bir kar beklentisi yok. Eğer yukarı seviyede çok şiddetli bir sistem gelirse, kar olur. Nitekim İstanbul’da geçen sene 13 Ocak’ta bu şekilde ciddi bir kar yağışı olmuştu. n Soğuklar bir ay boyunca devam edecek deniyor? Lütfen bunu ciddiyetle yazın: bir ay sonrasına ilişkin tahmin yapanlara inanmasınlar. İnsanları boşu boşuna ümitlendiriyorlar.

KAYNAK: AYDINLIK GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir