Irak’ın Kuzeyi’ne hava harekatı: 16 hedef imha edildi

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyindeki Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerine düzenlenen hava harekatında 16 terör hedefinin imha edildiğini, çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “İnlerinde vurmaya devam. Terörle mücadeleye tek bir terörist kalmayıncaya kadar azim ve kararlılıkla devam edilecektir” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Irak’ın kuzeyine gerçekleştirilen hava harekatı ile ilgili şu bilgiler verildi:

“PKK/KCK ve diğer terörist unsuları etkisiz hale getirerek Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçleirmize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51. maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımzı doğrultusunda, Irak’ın kuzeyindeki Metine, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerinde bulunan terörist hedeflerine 3 Ekim 2023 saat 20.00’de hava harekatları icra edilmiş, icra edilen hava harekatıyla Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) tarafından kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 16 hedef imha edilmiştir.

İcra edilen harekatlarda azami oranda yerli ve milli mühimmat kullanılarak çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin beka ve güvenliği için terörle mücadeleye tek bir terörist kalmayıncaya kadar azim ve kararlılıkla devam edecekti.

Bu harekat sırasında; masum sivillerin, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıkları ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir