Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, KKTC’de: Tüm tarafları Kıbrıs Türklerinin haklarını tescil etmeye ve KKTC’yi tanımaya çağırıyoruz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ile devlet erkanı, 40’ıncı yıl dönümü kutlamalarına katılmak üzere KKTC’ye gitti. Heyet burada, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel ve Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’nu ziyaret etti.

Ziyaret hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin parlayan yıldızı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının 40. yıldönümü kutlamalarına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geldik” dedi.

Yılmaz, açıklamasında şunları kaydetti:

“Bundan 40 yıl önce esarete hayır diyen Kıbrıs Türkü kardeşlerimiz, egemenliklerine sahip çıkarak özgür ve bağımsız bir KKTC’yi kurmuşlardır. Bu önemli günde tekrar etmek isterim ki, Kıbrıs meselesinin çözümü için öncelikle Kıbrıs Türklerinin özden gelen hakları olan egemen eşitlikleri ve eşit uluslararası statüleri artık kabul ve beyan edilmelidir. Bu doğrultuda, ilgili tüm tarafları Ada’nın gerçeklerini esas alarak Kıbrıs Türklerinin bu haklarını tescil etmeye ve KKTC’yi tanımaya çağırıyoruz.

Ziyaretim vesilesiyle ayrıca KKTC makamları ile ülkelerimiz arasındaki yakın ilişkilerin daha da güçlendirilmesi amacıyla karşılıklı görüş alışverişi gerçekleştireceğiz. Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin refah ve huzuru için KKTC’deki ilgili tüm makamlarla ortak çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Anavatan ve garantör ülke olarak, Kıbrıs Türkü’nün müreffeh bir geleceğe doğru attığı kararlı adımları destekleyeceğimizi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güvence kaynağı olmaya daima devam edeceğimizi bir kez daha vurgulamak isterim.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 40. yıldönümünü yürekten kutluyor bu uğurda destansı bir mücadele ortaya koyan Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Kıbrıs Barış Harekâtı kahramanları başta olmak üzere tüm dava erlerini rahmetle ve şükranla anıyorum.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir