Asgari ücret artışının ardından gözler en düşük emekli maaşlarına çevrildi! İşte masadaki en güçlü rakam

Yeni yılın asgari ücreti çarşamba akşamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından duyuruldu. 2024 yılı asgari ücreti 17 bin 102 TL seviyesinde belirlendi. Geriye bir tek memur ve emekli maaşları kaldı. Peki yeni yılda zam oranları ne olacak? En düşük memur, memur emeklisi maaşı ne olacak? En düşük maaşı alan SSK ve Bağkur’luların aylıkları ne olacak? Konuyla ilgili tüm merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, milliyet.com.tr’ye anlattı. Bayram konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücret belirlendi, vatana millete hayırlı olmasını temenni ediyoruz. İşverenlerimize ödeme gayreti, çalışanlara paralarının bereketli olmasını diliyoruz. Şu anda sıra memur, memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerinde.

Yüzde 49’luk artış memur ve memur emeklilerine zaten teşkil edecek. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz buna ilişkin bir açıklamada bulundu. Yüzde 50’ye yakın oranda artış yapacaklarını söyledi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI MEMUR VE EMEKLİLERE EMSAL TEŞKİL EDECEK Mİ?

Bunun hesaplaması ise şöyle; son 6 aylık enflasyon farkının yüzde 38 olmasını bekliyoruz. Toplu sözleşme zammı farkı ise yüzde 9 olarak verilecek. Refah payı ile birlikte toplamda yüzde 50’ye yakın artış yapılacak. Asgari ücrete yapılan yüzde 49’luk zam memur ve emeklilere de emsal teşkil edecektir.

GÖZLER 3 OCAK TARİHİNDE: BEKLENTİ NE?

3 Ocak tarihinde aralık ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Kümülatif olarak yıl sonu enflasyonu yüzde 65’ler düzeyinde gelecek, son 6 ayın enflasyonu ise yüzde 38’lere işaret ediyor. SSK ve Bağkur emeklilerinin asıl hak ettiği zam oranı yüzde 37-38 arası olacak.

En son emekli maaşı artışında memur emeklisine yüzde 25 artış yapılmıştı. SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 17.77’lik enflasyon farkından dolayı hak edişleri vardı. Memur emeklisinin zam oranı yüzde 19’lar seviyesindeydi ancak her iki gruba da aynı oranda artışlar yapılmıştı. Temmuz ayında memur emeklileri ve SSK ile Bağkur emeklilerine yüzde 25 oranında zam yapılmıştı.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİNE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Ben bu dönemde de memur emeklilerine yüzde 50 artış yapılacaksa diğer emeklilere de yüzde 50 oranında artış olmasını bekliyorum.

MEMURUN ZAM ORANI NE OLACAK?

Memurlara yüzde 50’ye yakın zam yapılacak. Temmuzda 8 bin TL’lik seyyanen zam yapılmıştı. Seyyanen zam tutarı üzerinden de bir zam öngörüyoruz. Toplamda alınan maaş ne kadar ise bunun üzerinden bir hesaplama yapmak daha yerinde olacaktır. Yüzde 50’lik artış ile en düşük memur maaşı 22 bin TL’den 33 bin TL seviyesine çıkacaktır.

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI NE KADAR ARTACAK?

En düşük memur emeklisi maaşı 9876 TL civarındadır. En düşük memur emeklisi maaşının 14 bin TL seviyelerine çıkmasını bekliyoruz.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI KAÇ LİRA OLACAK?

En düşük emekli maaşı 5500 TL’den nisan ayında 7500 TL seviyesine yükselmişti. Temmuzda buna ilişkin bir artış olmadı. Yüzde 50’lik bir artışla 11 bin 250 TL seviyesine çıkmasını bekliyorum. Çünkü asgari ücrete ara dönemde yüzde 34’lük zam yapılmıştı. Burada en düşük emekli maaşına artış yapılmadı. Yüzde 50’lik artışla 11 bin 250 TL seviyesine çıkmasını ve bir kök maaş düzenlemesi olmasını bekliyorum.

Bu bir ihtiyaçtır. Bundan sonra yapılacak olan oransal zamlardan emeklilerin daha fazla yararlanması adına kök maaşlar en düşük emekli maaşına eşitlenirse faydalı olacaktır diye düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir