Google, 5 milyar dolarlık davada mahkemeye çıkacak

İnternet dünyasının en büyük ismi Google, 2020 yılında kullanıcıları gizli sekmede bile takip etmekle suçlanmıştı. Söz konusu suçlamada Chrome tarayıcısının, gizli sekmelerdeki ziyaretler ile veri toplamaya devam ettiği ifade edilmişti. Google’a yönelik, milyonlarca kullanıcıyı takip ettiği için 5 milyar dolarlık tazminat davası açılmak istenmişti.

Google, mahkemede yargılanacak

Webtekno’nun haberine göre Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’nden Yargıç Yvonne Gonzalez-Rogers, Google’ın duruşma olmaksızın hüküm talebini reddetti. Bir diğer deyişle bu davanın mahkeme yoluyla, tarafların ifadelerinin alınarak karara bağlanmasını istedi. Davayı isteme sebebi, Google’ın gizli moddaki uyarılarının ne kadar açık ve anlaşılır olduğu hakkındaki sorularıydı.

Google, gizli modun kullanıcıyı hiçbir şekilde takip etmeyeceğine dair bugüne kadar hiçbir bilgiye yer vermedi. Fakat aynı zamanda toplanıp toplanmadığı konusunda politikalarındaki cümleler de birçok kullanıcı için net değildi.

Google sözcüsü José Castañeda

“Bu iddialara şiddetle karşı çıkıyoruz ve kendimizi bunlara karşı şiddetle savunacağız. Chrome’daki gizli mod, etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir