Fiyatları Açıklasa Bu Kadar Uğraşmazdı: TÜİK, DİSK’e Mahkeme Cevabı Verdi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılında pandemi sürecinde açıklanmayan ölüm istatistikleriyle, 2021 yılı sonundan bu yana hızlanan enflasyonla dönem dönem sorgulanan ve tartışılan bir kurum haline gelirken, kurum içinde de yönetici ve görev değişiklileriyle de gündeme geliyor. Bu kez de açıklamayı bıraktığı verilerin davasıyla gündemde.

2021 yılı sonunda enflasyon oranlarındaki yükselişi verilerin tam yansıtmadığı düşünülen kurumu ziyarete giden CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun canlı yayında zincirlerle kilitli kapılarla karşılaşması hafızalardan silinmeyen görüntülerden olmuştu.

TÜİK, başkan değişiklikleriyle olduğu kadar, kurum içinde görev değişiklikleriyle de dikkat çekse de vatandaş nezdinde enflasyon verilerini tam yansıtmamakla uzun zamandır suçlanıyor.

Bağımsız akademisyenlerden oluşan ekonomi, istatistik ve matematik uzmanlarının oluşturduğu ENAG alternatif veri açıklamaya başlayınca karşılaştırmalar hızlanmıştı. Ancak bu kez TÜİK, siyaset ya da yargı yoluyla alternatif verileri engellemeye çalışmıştı.

Türkiye’nin büyük sendikalarından olan DİSK, geçen yıl TÜİK’in enflasyon tartışmaları ortasında yayınlamayı kestiği fiyat verilerine yönelik açtıkları dava ile gündeme geldi.

Akşam saatlerinde de TÜİK açıklama yaptı: “TÜİK’e açtığımız davayı kazandık: Madde fiyat listesi açıklanacak!” başlığı ile yayımlanan haberler, gerçeği yansıtmıyor.

Açıklamada, TÜİK’e karşı açılan bir dava olmadığı belirtilirken, CİMER başvurusu üzerinden ‘TÜFE madde sepeti fiyatlarıyla’ ilgili başvuru yapıldığı ve başvurulara cevap verildiği vurgulandı: 

Kurumumuzdan alınan cevaplara istinaden Bilgi Edinme Kurulu’na itiraz edilmiş, Kurul tarafından 3 Ağustos 2022 tarih ve 2022/936 sayılı karar ile talep reddedilmiştir. Bilgi Edinme Kurulu’nun ret kararının İdare Mahkemesi’ne taşındığı, mahkeme tarafından da bilgi edinme talebinin ret işleminin iptaline karar verildiği anlaşılmaktadır.

“TÜİK’e karşı açılmış bir dava bulunmamakta olup, Kurumumuz bahsi geçen davada taraf değildir” ifadeleri bulunan metin, sosyal medya hesabından paylaşıldı.

Sosyal medyada TÜİK’in açıklaması ilgi çekti.

Kurumu bağlayıcı olduğu düşünülen dava kararı sonucunda,

TÜİK’in madde fiyat listesini açıklayacağı beklenirken,

Fiyatların açıklanmaması için çaba sarf edilmesi dikkat çekti.

TÜİK, 2022 Nisan ayı son olmak üzere “madde sepetindeki” fiyatları açıklamamaya başlamıştı.

1 yıldır TÜİK’in açıkladığı verilerde hangi fiyatları üzerinden enflasyonun hesaplandığı bilinmiyor.

Siz ne dersiniz?

TÜİK fiyatları açıklamak zorunda mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir