Doktorlar Uyardı: 2050 Yılında Alzheimer Hastalarının Sayısının İki Katına Çıkması Bekleniyor!

Yaşlılar için en büyük risk olan Alzheimer’ın bir tedavisi yok biliyorsunuz ki. Bu riskli hastalığın gerekli önlemler alınmaz ise sadece Amerika’da bile yirmi yıl sonra Alzheimer hastalarının sayısının ikiye katlanacağı tahmin ediliyor! Detaylar için…?

Kaynak: https://nypost.com/2023/03/17/alzheim…

Bugün tahminen 6,7 milyon Amerikalı Alzheimer hastalığıyla yaşıyor ki bu yaklaşık olarak 65 yaş ve üzerindeki her dokuz kişiden biri demek.

Alzheimer Derneği tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, bu sayının önümüzdeki yirmi yıl içinde neredeyse ikiye katlanarak 2050 yılına kadar yaklaşık 13 milyona ulaşması bekleniyor. Erken evre hastaların tedavisinde umut verici ilerlemelere rağmen yaynınlanan bu rapor, doktorlarla iletişim eksikliği ve erken evre teşhis ve müdahale için kaçırılan fırsatlar dahil olmak üzere bazı önemli zorlukları da gün yüzüne çıkardı.

Nüfus artışı Alzheimer’ın ani artışını tetikliyor.

Chicago, Illinois’deki Alzheimer Derneği’nde genel nörolog olan Nicole Purcell, ‘2021’de 58 milyon olan 65 yaş ve üstü nüfusun 2050’de 88 milyona çıkması bekleniyor’ diyor. Raporda bu arada Baby Boomer kuşağının 65 yaş ve üstüne ulaşmaya başladığı ve onları Alzheimer için en büyük risk grubuna soktuğu belirtildi.

“Tıbbi teknolojideki ilerlemeler ve daha sağlıklı yaşam tarzları sayesinde insanlar her zamankinden daha uzun yaşıyorlar.”

Hackensack Üniversitesi Tıp Merkezi’nde psikiyatri başkanı olan Dr. Gary Small, ‘Yaş, Alzheimer hastalığı için en büyük ve tek risk faktörü olduğundan, nüfusumuz yaşlandıkça, hastalığa yakalanan insan sayısı da artıyor.’ diye devam etti.

Raporda, nörologlar ve geriatristlerin Alzheimer hastalarına tedavi önermek için en iyi tıp uzmanları olduğunu ve geriatristlerin günlük bakım sağlamak için en iyi donanıma sahip oldukları belirtildi.

Geriatrisyenler, yaşlı hastaları tedavi etmeye odaklanan birinci basamak hekimleridir. Bununla birlikte, tıp uzmanlarının giderek artan eksikliği, birçok kişiye aşılmaz bir zorluk gibi görünüyor.

Rapora göre, 2050 yılına kadar Alzheimer hastası olması beklenen yaklaşık 13 milyon yaşlıya etkili bakım sağlamak, mevcut geriatrist sayısının yaklaşık üç katını gerektirecek.

Dr. Gary Small, ‘Yaş ayrımcılığı ve diğer faktörler, Alzheimer hastalığının değerlendirilmesi ve tedavisinde uzmanlaşmış geriatrik dahiliyecilerin ve psikiyatrların iş gücü eksikliğine katkıda bulundu.’ diye de ekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir