Depremzedenin eşyaları çalındı

ÇİĞDEM YILMAZ- Depremde yaşadığı ev ağır hasar alan öğretmen Mesut Ağlamış, 50 gün sonra evine girdiğinde birçok eşyanın çalındığı gördü. Gördükleri karşısında şaşkına dönen Ağlamış, “Beyaz eşya, kombi, çelik kapının çalınmasına bu kadar üzülmedim ancak kişisel eşyalarımın çalışması beni aşırı üzdü” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük en büyük yıkım Hatay Antakya’da yaşandı. Ağır hasar nedeniyle binalarına giremeyen vatandaşların eşyalarının çalındığı ortaya çıktı. Antakya’da yaşayan ve öğretmen olan 40 yaşındaki Mesut Ağlamış’ın oturduğu bina da ağır hasar alan binalardan biriydi. Ağlamış, evi ağır hasarlı hasar aldığından girilmesi yasak olduğu için şimdiye kadar binaya girmedi. Ancak önünden geçerken apartmanın pencerelerinin söküldüğü dikkatini çekti ve bunun üzerine dairesine girmeye karar verdi. Depremden 50 gün sonra evine girdiğinde ise gördükleri karşısında şaşkınlık yaşadı. Evin çelik kapısı, kombi, beyaz eşyaları ve evdeki kişisel birçok eşyası artık yoktu.

Toplumsal çürüme

Yaşadıkları ilgili Milliyet’e konuşan Ağlamış şunları aktardı:

“Depremin olduğu günden beri Antakya’dayım ve burada gönüllü olarak aktif bir şekilde çalışıyorum. Depremde de evimizden tek çöp almadan çıktık, ağır hasarlı olduğu için de girmemiz yasaktı. Biz de hiç zorlamadık. Ancak apartmanın geçerken, evin camlarının söküldüğü dikkatimi çekti. Depremden iki ay sonra evime girdiğimde de şok yaşadım. Evimdeki tüm beyaz eşyalarım çalınmış, balkondaki kombi sökülmüş, çelik kapıyı bile çalmışlar. Açıkçası bunların çalınmasına bu kadar üzülmedim ancak kişisel eşyalarımın çalınması beni aşırı üzdü. Oğlumla yaptığımız çizimler vardı, öğrencilerimin bana hediye ettiği manevi değeri benim için önemli olan eşyalar vardı, bütün bunlar da çalınmış. Beyaz eşya bir şekilde alınır da, geçmişi ve anılarımı da çaldılar. Bunu kabullenmek çok zor. Organize şekilde kamyonu kapıya yaklaştırıp eşyaları alıp götürmüşler. Bizler zaten yeterince büyük sıkıntılar yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Burada kalmak da gitmek de zor. Gidenler gittikleri yerlerde iş sıkıntısı yaşıyor ve kiralar inanılmaz yüksek, özellikle de depremden sonra fiyatları artıranlar var. Toplumsal bir çürüme söz konusu ve bu durum da insanı ayrı üzüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir