Bağdat ve Erbil anlaşmayı imzaladı: Türkiye’ye petrol ihracatı yeniden başlayacak

Türkiye’ye açtığı tahkim davasının sonuçlanmasının ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) Türkiye’ye ham petrol ihracatını durduran Irak ile IKBY yetkilileri, Ceyhan Limanı üzerinden petrol ihracatının devamı konusunda bugün Bağdat’ta nihai anlaşmayı imzaladı.

AA’nın aktardığına göre, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ve IKBY Başbakanı Barzani, Bağdat’ta bir araya geldi. İkili, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi. Petrol ihracatının yeniden başlaması için IKBY ile anlaşma yapıldığını belirten Sudani, ilgili teknik komisyonların acilen anlaşmanın uygulanması için çalışmalara başlamasını istedi.

IKBY Başbakanı Barzani de bu anlaşmanın geçici olduğunu ancak Erbil ile Bağdat arasında uzun süredir devam eden anlaşmazlığı sona erdirmek için önemli bir adım olduğunu kaydetti. Barzani, bu yeni anlaşmanın ulusal petrol ve gaz yasasının onaylanması için olumlu ve güvenli bir atmosfer yarattığını da sözlerine ekledi.

BARZANİ: ANLAŞMAYI SONUÇLANDIRMAK İÇİN BAĞDAT’A GİDİYORUM’

AA’nın haberine göre, IKBY Yabancı Medya İlişkileri Sorumlusu Lawk Ghafuri, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, IKBY Başbakanı Mesrur Barzani’nin Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile Ceyhan Limanı üzerinden petrol ihracatının devamı konusunda nihai anlaşmayı imzalamak üzere başkent Bağdat’a gideceğini duyurmuştu. IKBY’li yetkili, “Kürdistan Bölgesi’nin Ceyhan üzerinden petrol ihracatı bugün yeniden başlayacak” demişti.

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Irak Kürdistan Bölgesi’nden petrol ihracatının yeniden başlamasına ilişkin anlaşmamızı sonuçlandırmak için Bağdat’a gidiyorum” ifadelerine yer vermişti.

Rûdaw’ın haberine göre, Başbakan Mesrur Barzani liderliğindeki heyette, Doğal Kaynaklar Bakanı Vekili Kemal Muhammed, Maliye Bakanı Awat Şeyh Canab, Bakanlar Kurulu Sekreteri Omed Sabah ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti Bağdat Temsilcisi Farıs İsa yer aldı.

ANLAŞMADA NE VAR?

İki taraf arasında imzalanacak anlaşmaya göre, Irak resmi Petrol Şirketi SOMO, IKBY petrolünü dünyaya ihraç edecek ve geliri bir banka hesabına yatırılacak. Geliri kullanma yetkisi IKBY Başbakanı veya atadığı bir temsilciye verilecek. Anlaşmanın ayrıntıları kamuoyuna açıklanmadı ancak Rûdaw’ın ilgili kaynaklardan aktardığı bilgilere göre, IKBY’den petrol satın alan uluslararası petrol şirketlerle yapılan sözleşmeleri netleştirmek ve Ceyhan limanındaki petrol için yeni alıcılar bulmak için yeni toplantılar yapılacak.

Irak ve IKBY hükümetleri, IKBY’den petrol ihracı soruna çözüm amacıyla ortak bir komite kurdu. Komitede Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, İmar Bakanı Bakanı Bangin Rekani, Doğal Kaynaklar Bakanı Vekili Kamal Muhammed ve Bakanlar Kurulu Sekreteri Omed Sabah Kürdistan Bölgesi adına, Irak’tan ise Petrol Bakanı Heyan Abdulgani, Petrol Bakanlığı Petrol Çıkarmadan Sorumlu Bakan yardımcısı Basım Muhammed, SOMO Direktörü Ammar Abdullah ve teknik ekip yer alıyor. Komiteye Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani başkanlık ediyor. Komite Irak Parlamentosunda Bağdat hükümetinin petro-gaz yasa teklifi onaylanana kadar çalışmalarını sürdürecek. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir