21 İlde Gazeteci, Siyasetçi ve Sanatçılara Operasyon: 110 Gözaltı

Birçok kentte düzenlenen ev baskınlarında aralarında gazetecilerin, siyasetçilerin, avukatların ve sanatçıların bulunduğu 110 kişi gözaltına alındı. Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Mehdi Özdemir yaptığı açıklamada, ”Operasyon halen devam ediyor. Gözaltılar devam ediyor. Birçok avukat arkadaşımızın bürolarında aramalar sürüyor. Şu ana kadar bir gerekçe belirtilmiyor. Bize sunulan bir gerekçe yok. Farklı meslek gruplarına yönelik bir operasyon. Aralarında sanatçı, siyasetçi, STK temsilcileri ve avukatlar var. Genel yürütülen bir soruşturma” dedi. 

Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Diyarbakır merkezli başlatıldığı belirtilen bir soruşturma gerekçe gösterilerek bazı kentlerde çok sayıda eve baskın düzenlendi. Evlerde yapılan aramalarda polisler, bazı kitap ve dijital materyallere el koydu. Aralarında gazetecilerin, siyasetçilerin, avukatların ve sanatçıların bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) aktardığı bilgilere göre, baskınlarda aralarında MA editörü Abdurrahman Gök, ajans muhabiri Ahmet Kanbal, Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü Osman Akın, Xwebûn İmtiyaz Sahibi Kadri Esen; Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Amed Şube Eş Başkanı Avukat Halise Dakalı, avukatlar Özüm Vurgun, Bünyamin Şeker, Berdan Acun, Pirozhan Karali, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in basın danışmanı Sezen Mercan, Amed Şehir Tiyatrosundan Yavuz Akkuzu, Özcan Ateş ve Elvan Koçer Yıldırım ile siyasetçilerin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Urfa’daki ev baskınlarında ise en az 4 kişi gözaltına alındı. Siverek’te ÖHD üyesi avukat Metin Özbadem’in yanı sıra siyasetçi Halil Delen, Havva Bildik, Habat Mimkara da gözaltında. Aynı dosya kapsamında Suruç ve Viranşehir’de de baskınlar yapıldığı ve gözaltılar olduğu belirtildi.

MA Sahibi Ferhat Çelik ise baskın yapılan ikamet adresinde olmadığı için gözaltına alınamazken, birçok adreste de aramaların sürdüğü bildirildi.

Amida Haber’e konuşan Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Mehdi Özdemir, “Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile 150’ye yakın gözaltı var. Operasyon halen devam ediyor. Gözaltılar devam ediyor. Birçok avukat arkadaşımızın bürolarında aramalar sürüyor. Şu ana kadar bir gerekçe belirtilmiyor. Bize sunulan bir gerekçe yok. Farklı meslek gruplarına yönelik bir operasyon. Aralarında STK temsilcileri var. Genel yürütülen bir soruşturma” dedi. 

Özgürlük için Hukukçular Derneği sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Diyarbakır, Batman ve Urfa’da gazeteci, sanatçı, siyasetçi ve yurttaşların da gözaltına alındığı bilgisini paylaştı. Açıklamada, ‘Gözaltına alınan üyelerimiz ve müvekkillerimiz hakkında 24 saat avukat ile görüşme kısıtlaması var’ denildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

‘Bu sabah saatlerinde Diyarbakır merkezli yürütülen bir soruşturma kapsamında, birçok üyemizin evi basılarak gözaltına alındı. Dernek binamızda aramalar devam etmektedir. Seçim sürecinde derneğimize ve üyelerimize yönelik gerçekleştirilen siyasi operasyona karşı susmuyoruz!

Aynı dosya kapsamında üyelerimiz ile birlikte Diyarbakır Batman ve Urfa illerinden gazeteci, sanatçı, siyasetçi ve yurttaşların da gözaltına alındığı bilgisine ulaştık. Derneğimize ve diğer demokratik kurumlara karşı yürütülen siyasi operasyona karşı susmayacağız!

Gözaltına alınan üyelerimiz ve müvekkillerimiz hakkında 24 saat avukat ile görüşme kısıtlaması var. Siyasi operasyonlar, meşru olmayan kısıtlamalar, baskılar bizi yıldıramaz. Savunma susmayacak! Üyelerimizin, meslektaşlarımızın ve müvekkillerimizin yanında olacağız!’

Gözaltılara tepkiler çığ gibi büyüdü

ÖHD Diyarbakır şubesi de yaptığı açıklamada ‘Şube yöneticilerimiz ve üyelerimizin de içinde olduğu birçok kişi evi basılarak gözaltına alınmıştır. Dernek binamızda ve evlerde aramalar devam etmektedir. Derneğimize ve diğer demokratik kurumlara karşı yürütülen siyasi operasyona karşı susmayacağız!’ mesajını paylaştı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayyip Temel, gözaltılara tepki gösterdi ve sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “Seçim arifesinde iktidar kaybetme korkusuyla yine gözaltı operasyonlarına sarıldı. Sabah partimizin MYK üyeleri, eşbaşkan yardımcıları, gazeteci, sanatçı ve avukatların içinde olduğu onlarca arkadaşımız Amed’te gözaltına alındılar…  Kaybetmekten kurtulamayacaksınız!”

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Avukat Mehmet Emin Aktar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘Diyarbakır merkezli olarak sabah erken saatlerde yapılan operasyonlarda çok sayıda avukat arkadaşımız, gazeteci, tiyatrocu ve siyasetçi gözaltına alındı. ‘Yargı’yı araçsallaştırarak ne kadar baskı kurarsanız kurun kaybedeceksiniz. Hep birlikte başaracağız’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir